prof. dr hab. inż. Jolanta Baranowska

Pani prof. dr hab. inż. Jolanta Baranowska pracuje w Katedrze Technologii Materiałowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Jest absolwentką Politechniki Szczecińskiej (inżynieria materiałowa) oraz Studiów Mastère Specialise (w języku francuskim) – Zarządzanie systemami przemysłowymi. W 2001 roku uzyskała tytuł doktora w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, a w w 2007 doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria materiałowa specjalność: inżynieria powierzchni na Politechnice Częstochowskiej. Od 2013 roku jest profesorem nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych pani profesor są technologie inżynierii powierzchni, przede wszystkim plazmowej i gazowej obróbki powierzchniowej, nakładania powłok metodami fizycznymi w kontekście poprawy trwałości eksploatacyjnej części maszyn. Jest twórczynią szkoły naukowej specjalizującej się w technologiach obróbki powierzchniowej stali odpornej na korozję. Autorką i współautorką ponad 100 prac publikowanych w kraju i za granicą, w tym 4 książek. Brała udział w realizacji ponad 20 projektów badawczych i wdrożeniowych (w 11 jako kierownik), w tym 3 projektów międzynarodowych.

Odbyła wiele staży naukowych i dydaktycznych m.in. w Universidad Politecnica de Valencia w Hiszpanii jako stypendystka prestiżowego europejskiego programu Marii Curie (12 miesięcy), w University of Cambridge jako beneficjentka stypendium Wasilewskiego przyznanego przez Clare Hall College (3 miesiące), w firmie Philips w Eindhoven w Holandii (2 miesiące), Universität Kassel (2 miesiące) czy w CSIC (Rada Wyższa Badań Naukowych) w Madrycie (5 miesięcy).

Jest długoletnim członkiem zespołów eksperckich Komisji Europejskiej gdzie pełniła m.in. funkcje chairmana, jest członkiem Strategic Expert Group (SEG) programu M-ERANET, wieloletnim członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego, członkiem Polskiego Towarzystwa Próżniowego.

Pani profesor jest nauczycielem akademickim z ponad 30-letnim stażem, od lat angażuje się w działalność na rzecz poprawy jakości procesu kształcenia na Wydziale m.in. jako współorganizator i kontraktor programów dydaktycznych Tempus (1994-1997, 1999-2001), członek ministerialnego zespołu Promotorów Bolońskich (2005-2006), wicedyrektor instytutu ds. dydaktycznych (2006-2016) oraz członek komisji programowych studiów realizowanych na WIMiM. Odbyła wiele staży dydaktycznych m.in. w Universidad Politecnica de Valencia w Hiszpanii (łącznie 6 miesięcy) i w Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg (2 miesiące).

Prof. Baranowska pełniła i pełni szereg funkcji na Wydziale i Uczelni: zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej ds. dydaktyki (2006-2016), dyrektora Uczelnianego Centrum Doradczo-Szkoleniowego ds. Akredytacji, Certyfikacji i Systemów Jakości (2001-2014), kierownika Laboratorium Inżynierii Powierzchni i Badania Właściwości Eksploatacyjnych Materiałów (2008-2012), kierownika Zakładu Metaloznawstwa i Odlewnictwa (2012-2020), dyrektora Instytutu Inżynierii Materiałowej (2016-2020) oraz kierownika Katedry Technologii Materiałowych (2020-2024). Od września 2024 pełni funkcję prodziekana ds. organizacji i rozwoju WIMiM.

Była inicjatorką powstania w Instytucie Inżynierii Materiałowej Biocentrum – centrum badań nad materiałami do zastosowań medycznych, które uzyskało w 2004 r. status Polskiego Centrum Doskonałości, oraz Laboratorium Inżynierii Powierzchni i Badania Właściwości Eksploatacyjnych Materiałów. Z jej inicjatywy pozyskano środki inwestycyjne na nowoczesne wyposażenie badawcze i technologiczne Laboratorium oraz Centrum.

Była i jest członkiem wielu zespołów opracowujących strategię rozwoju: Politechniki Szczecińskiej (2007-2008), Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (2009-2012), Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (2012-2013, 2021-2024), dyscypliny Inżynieria Mechaniczna (od 2024) oraz członkiem zespołów ds. monitorowania procesu wdrażania strategii rozwoju ZUT.

W 1996 r. ukończyła roczne francuskie studium podyplomowe w zakresie zarządzania systemami przemysłowymi. Jako stypendystka programu SIMS (Wsparcie zarządzania infrastrukturą badawczą) finansowanego ze środków NCBiR w okresie 2013-2015 odbyła kilkanaście szkoleń z zakresu zarządzania i komercjalizacji wyników badań, w tym w ramach staży w firmie IBM w USA, w Technische Universität Dresden i Instytucie Fraunhofera w Lipsku. W 2023 r. była beneficjentem programu „Liderzy w zarządzaniu uczelnią” finansowanego przez MNiE. Za swoją działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną otrzymała kilkadziesiąt nagród Rektora oraz została wyróżniona między innymi Medalem Edukacji Narodowej.